Yuvacık

Doğal güzelliğiyle insanı büyüleyen, İstanbul’a yakınlığı ile günübirlik gidilecek muhteşem bir yer Yuvacık.

İstanbul’a yaklaşık 1 buçuk saat uzaklıktaki Kocaeli’nin Başiskele ilçesine bağlı olan Yuvacık, haftasonu çok uzaklaşmadan kafa dinleyelim, farklı aktivitelerde bulunalım ve stres atalım dediğin tam da aradığın yer.

Yuvacık Barajı iki büyük derenin birleştiği vadide, Kirazdere çayı üzerinde, içme suyu üretmek amacıyla 1987-1999 yılları arasında yapılmıştır. Baraj Serindere ve Kirazdere sularıyla beslenmektedir.

Yuvacık Barajı’nın etrafında doğa ile iç içe olabileceğiniz doğa yürüyüşleri, koşu, trekking, atv ile safari turu, offroad, paintball, zipline gibi spor aktiviteleri yapabileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

Mina Yuvacık’ı çok sevdi, ailecek keyifli vakit geçirdik.

Yuvacık Barajı etrafındaki tesisler de ve baraj etrafında kamp alanı ve konaklama mevcuttur. Yuvacık ailenizle çadır ve bungalow da kamp yapabileceğiniz muhteşem bir yer. Biz buraya kamp içinde geleceğiz planlarımıza ekledik.

Barajın etrafındaki tesislerde son zamanlarda popüler olan dere içlerinde kurulan masa ve salıncakların bolca olduğu her türlü yiyecek içecek alanı mevcuttur. Ben yiyeceğimi kendim getirip mangal yakıp piknik yapabileceğim diyorsanız onun içinde uygun mesire alanları bulunmaktadır.

Yürüyüşseverler için Yuvacık Barajı’nda Camidüzü, Değirmendüzü, Sıcakdere, Soğukdere olmak üzere dört farklı yürüyüş parkuru bulunmaktadır.

Camidüzü parkuru, insan eli ile oluşturulmuş bir parkur olup, Parkur uzunluğu 9 km,zorluk derecesi olarak ise kolay parkurlardan biridir.

Değirmendüzünden başlayan parkur da Yuvacık Barajı’na yakın tarihi su kemerinde son bulur. Parkur uzunluğu 8 km’dir.

Sıcakdere yürüyüş parkuru, kanyon yürüyüş olması nedeniyle zor parkurlardan biridir. Parkur uzunluğu 10 km’dir. Bahçecik beldesinde başlar, Yuvacık Barajı üzerinde tarihi kemerde son bulur. Sıcakdere Kanyonu, Beşkayalar Milli parkı içinde yer alır. Suyun yüksekliği ve zaman zaman geçit vermeyen kayaları nedeniyle, gruplu yürüyüş önerilir.

Soğukdere de aynı şekilde, kanyon yürüyüş olması nedeniyle zor parkurlardan biridir. Bu nedenle de sadece yaz aylarında gidilmesi gereken bir parkurdur. Uzunluğu 11 km olup, Aytepe’den başlar, kanyon yürüyüşü devam eder ve su kemerinde son bulur.

Yuvacık Barajı etrafında muhteşem doğa ve güzellikler eşliğinde birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz tatliş konseptler oluşturulmuş. Biz Yuvacık’ı ailece çok sevdik tekrar gitmek için sözleştik. Çamlıtepe Restorantta muhteşem manzara eşliğinde 2 kişilik açılan servisle 40TL’ye yaptığımız kahvaltı nefisti çok memnun kaldık. Şiddetle öneririz.

merhabalar 🙂

Nasıl Gidilir: İstanbul’dan ve Ankara yönünden Tem yolundan gelirken İzmit batı çıkışından çıkın. İzmit’in içinden geçerek Yalova-Gölcük tabelalarından devam edin, az ileride sağdan Yalova – Gölcük soldan ise Yuvacık ayrımı gelecektir, Yuvacık tabelasına devam edin bu yol sizi yuvacık merkeze ulaştırır. Kara yolu mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.