Toledo

Madrid turumuzda günü birlik gezebileceğimiz yerler arasına aldığımız İspanya’nın eski başkenti Toledo, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve el yapımı kılıçlarıyla bizi büyüledi. Madrid’e yaklaşık 73 km mesafe de bulunan Toledo’ya Madrid Atocha da bulunan  Puerta de Atocha istasyonundan 35 dakikalık bir tren yolculuğuyla geçtik. Toledo’ya hemen hemen her saat tren kalkmakta olup, bilet fiyatları kişi başı 13,90 Euro civarındadır.

 

Toledo’ya ulaştıktan sonra araç kiralamadıysanız, şehrin yokuşlu yapısında dolayı yürüyerek gezmeniz zor olacağından dolayı Hop on Hop off otobüslerini 12 euro’ya kullanabilirsiniz. Toledo tam bir Orta Çağ mimarisine sahip olup, kendinizi orta çağda gibi hissedeceğiniz bir dokuya sahiptir.

Alcatzraz Kalesi

Biraz Toledo’nun tarihi ve yapısı hakkında bilgi verelim. İspanya’nın eski başkenti olan Toledo, ünlü ressam El Greco‘nun da yaşadığı 85.000 nüfuslu tarihi bir şehirdir.  Uzun yıllar hem Müslümanların hem de Hristiyanların yönetiminde kalan şehir tarihte üç din olan Müslüman, Hristiyan ve Musevi’lerin huzur ve barış içinde yaşadığı bir kültür başkenti olmuştur. Toledo  Eski Toledo ve Yeni Toledo olmak üzere ikiye ayrılır. Eski Toledo şehri Tajo (Taho) Nehri‘nin etrafında dolandığı bir tepe üzerine kurulmuş olup ortaçağ şehri dokusunu neredeyse olduğu gibi koruyabilmekte, Yeni Toledo ise tarihi Tajo Nehri’nin dışında, ovada kurulmuştur. Tarihi ve turistik olarak gezilecek yerlerin hepsi Eski Toledo da bulunmaktadır.

Tajo nehri üstüne inşa edilmiş San Martin Köprüsü (Puente de San Martin)

. Toledo’da bulunan tüm yapıların geçmişteki pek çok kültürün izlerini taşımakla birlikte, “özellikle Toledo gezilecek yerler neresi” sorusuna şu yanıtlar verilebilir: 13. yüzyılda yapılan San Martin Köprüsü, şehir surları ile Alcazar of Toledo (Toledo Kalesi), İslam – İspanyol mimari tarzıyla yapılıp sonradan kiliseye çevrilen camiler, İspanya’nın en görkemli gotik katedrallerinden biri olan Toledo Katedrali ve Santa María la Blanca Sinagok’u şeklinde yanıt verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.