Kastamonu Valla Kanyonu

Kastamonu‘nun Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyü yakınlarında Devrekani Çayı ile Kanlıçay’ın buluştuğu mevki de başlayan Valla Kanyonu Türkiye’nin en büyük kanyonu unvanına sahiptir.

Kuzeyde Cide’ye doğru yaklaşık 10 kilometre kadar uzanan kanyon da 800-1200 metre arasında yüksek kayalık uçurumlar bulunmaktadır. Bu kayalıklarda şahin,kartal, akbaba gibi yırtıcı kuşlar bulunur.

Valla Kanyon’undan seyir terasına giderken uzun yolu tercih ederseniz pişman olmazsınız. Terasa giden harika bir doğa yolunda patika yürüyüşünden sonra merdivenleri tırmanarak cam terasa varana kadar öyle bir yoldan geçiyorsunuz ki manzara resmen güzelliğiyle sizi büyülüyor. Kanyon kesinlikle gidilmeye değer, yüksekliği baş döndürücü, seyir terasına çıktığınızda ise oksijene ve yeşile doyacağınız bir ortam sizi bekliyor. Ayrıca teras’a giderken yol kenarında bulunan böğürtlenlerle kendinize ziyafet çekebilirsiniz. Cam teras girişi ücretsizdir.

Derinliği yer yer bin 100 metreyi bulan ve çok risk barındırması sebebiyle geçişi en zor kanyonlar arasında gösterilen bölge “dünyanın en derin ve geçişi en zor kanyonları arasında değerlendirilmektedir. Kanyon hayati tehlikeli taşıyan bir parkur olduğundan dolayı profesyonel rehber olmadan geçişlere izin verilmemektedir.

Kanyona gitmeden önce rahat yürüyebileceğiniz altı kaymayan ayakkabı tercih etmenizi öneririz. Yeşilin bin bir tonu ve oksijene doyacağınız , hem gözünüze hem de ruhunuza hitap edecek harika bir yer sizi bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.