Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı

Doğu Karadeniz Bölgemizin Artvin İli sınırları içinde bulunan muhteşem vadi görenleri kendisine hayran bırakıyor. Vadi’ye ulaşmak için o daracık yoldan araçla ilerlerken, etrafınızdaki doğa kendinizi bambaşka bir dünyada hissettiriyor. Bulutlara dokunmak isteyenler için muhteşem bir yer.

Hatilda Vadisi 1994 yılında milli park ilan edilmiş olup, yüz ölçümü 16.944 hektardır. Hatila Vadisi Milli Parkı 170 m yükseltiden başlayarak 3224 m yükseltiye kadar uzanmaktadır. Bu özelliği sayesinde vadi zengin biyoçeşitliliğe ve kendine özgü görsel güzelliğe sahiptir.

V tipi, dar tabanlı derin karakterdeki Hatila Vadisi jeomorfolojik yapısı ile olduğu kadar, Botanik özellikleri ile de dikkat çekmektedir. Bu karakteri ile ülkemizde nadir görülen bir doğa sergilemektedir. Karadeniz Bölgesinde bulunmasına rağmen, Akdeniz Bölgesi bitki türlerini de içeren vadi; ayı, tilki, yaban keçisi, sansar, porsuk gibi memelileri, ötücü ve yırtıcı kuşları ve ünlü Hopa Engereği’ni barındırmaktadır.

Hatila Vadisi Milli Parkının bitki örtüsü ve yaban hayatının oluşturduğu doğal güzelliklerine sahiptir. Vadi de konaklayabileceğiniz dağ evleri bulunmakta olup, ayrıca kamp yapmak isteyenler için çadır kurup doğa ile içiçe vakit geçirebilecekleri muhteşem bir güzellik.

Vadi de bulunan cam teras ülkemizde 220 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek Cam Seyir Terası özelliğine sahiptir. 2015 yılında Sıkıldım Kayalığı mevkiinde yapılmış olan cam teras büyüleyici manzarası ve insanı ürküten yüksekliği ile ülkemizde görülmesi gereken muhteşem yerlerden birisidir. Yerli ve yabancı milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Hatila Vadisi Milli Parkı Artvin’in doğal güzelliklerinden sadece biridir.

Hatila Vadisi Milli Park’ına giriş ücretleri 2019 yılı için aşağıda bulunmaktadır.

GİRİŞ ÜCRETLERİ

2019 yılına ait olan ücretlerde ;

Şahıs 4 TL  İndirimli Şahıs 2 TL  Bisiklet 4 TL  Motosiklet, ATV 6 TL Otomobil, Kamyonet, Pickup 12 TL  Minibüs 36 TL  Midibüs 60 TL Otobüs 108 TL  Çadır yeri (günlük) 33 TL  Karavan yeri (günlük) 33 TL  Kır evi – 2 yataklı (günlük) 135 TL  Kır evi – 3 yataklı (günlük) 160 TL  Kır evi – 4 yataklı (günlük) 200 TL  Kır evi – 5 yataklı (günlük) 240 TL  Kır evi – 6 yataklı (günlük) 295 TL  Misafirhane (günlük) 65 TL

Hatila Vadisi ile ilgili güncel ücretleri http://hattilavadisi.tabiat.gov.tr/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.