Gönen – Balıkesir

Üniversite hayatımın geçtiği yer olan Gönen, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölgesi içinde Balıkesir iline bağlı şirin bir ilçedir. Kaplıca çevresinde yapılan  hafriyat çalışmalarında bulunan yazılı taşlar, sütun başlıkları, mozaikler ve madeni paralar gibi tarihi eserler yörenin kuruluşunun milattan önceye dayandığını göstermektedir.

M.S. 2.Yüz yıla ait bulunan kitabelerde şehrin adı ‘‘sıcak su şehri, Thermi” hamamlarda ”Granikaion Hamamları” olarak geçmektedir. Bu kitabelerde sıcak suyla ilgili bilgiler yazmaktadır. Şifalı suyun şehir için önemli olduğu ve şifa dağıtan bu suyun insanlara sunulması için çalışan yönetici ve kişilerin isimleri belirtilmektedir.

Antik Yunan Tanrıçaların’dan; Artemis’in su kaynakları ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Gönen’deki en önemli sıcak su kaynağının Büyük İskender zamanında önem kazandığı söylenir.Gönen’deki sıcak su M.Ö.4.yy’dan bu güne  kesintisiz olarak kullanılmakta olup  şifa vermeye devam etmektedir.

Antik çağlardaki adı  Asepsus olan ve ilerleyen zamanlarda kaplıcalardan dolayı adı Artemea olarak geçmekte olan ilçe, tarih boyunca çeşitli medeniyetlere de ev sahipliği yapmıştır. Bu sebebden dolayı Gönen, oldukça zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahiptir.

İlçe, Bursa-Çanakkale (Manyas yolu üzerinden) karayolu üzerindedir. Balıkesir merkez’e  114 kilometre mesafededir. Balıkesir merkezden kara yoluyla ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Bandırma’ya kadar trenle gelerek buradan otobüsle Gönen’e geçebilirsiniz.

İlçe’nin denize kıyısı bulunmamakta olup, ilçeye 26 km uzaklıkta olan Denizkent tatil beldesinde yaz boyunca denize girilebilmektedir. Çanakkale karayolu üzerinde bulunan Denizkent sahillerinde yaz boyunca yerli ve yabancı turist tatil yapmaktadır. Ayrıca Denizkent de yaz kış ikamet eden aileler de bulunmaktadır. Denizkent de yerleşim devremülk ve münferit villalar şeklinde olup, burada tatil yapmak isteyenler belediye tesislerinde de kalabilirler.

Gönen, kaplıcaları ile ünlüdür.Kaplıca suları; fluorür içeren,sodyumlu sülfatlı klorürlü bikarbonatlı bir karışıma  sahiptir. Eklem romatizmaları,Kireçlenme, omurlar arası daralmalara bağlı sinir ve damar sıkışmaları , adele romatizması, bel ve boyun fıtığı, bel kayması, kronik tendon, tendon kılıfı, eklem kapsülü gibi yumuşak doku romatizmaları, selülit, adele spazmları, ankilozan spondilit, bazı ortopedik hastalıklar, kırık sekeller, kontraktürler, bazı sinir felçlerinde ilk 3 haftadaki ilaç tedavisinin devamı olarak (örneğin; yüz felcinde) tünel sendromları denen bazı tür sinir sıkışmaları, bronşit astım, migrensinüzitböbrek taşı hastalığı, nikotin ve alkol tedavisi, gastrit ülser ve benzeri hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

   

Ayrıca ilçe merkezine 10 km. mesafede bulunan Ekşidere Köyündeki Ekşidere Dağ Ilıcası da bilinmekte olan başka bir kaplıca kaynağıdır.  Özellikle yaz aylarında büyük ilgi gören Ekşidere Köyündeki ”Dağ Ilıcası”da Gönen’in önemli turistik yerlerinden. “Ekşidere Dağ Ilıcası ve Tatil Köyü”  tesisleri 282 yatak kapasiteli dört farklı otel grubundan oluşuyor. Tesis, ormanların ve dağların arasında, yerin altından 41 oC  derecede fışkıran şifalı sıcak su kaynağının üzerine kurulmuştur.

Ayrıca Ekşidere Köyünde ve Dağ Ilıcasına 2 Km mesafede  cilt ve romatizmal hastalıkların tedavisinde etkili 27 oC derecedeki şifalı “Soğuk Su Ilıcası”  bulunuyor. Güzellik suyu olarak ta adlandırılan bu ılıca suyu banyo yapılarak göz hastalıklarına, çamurunu vücuda sürme yoluyla cilt, egzama, mayasıl, hastalıklarına, ayak, sırt, bel ağrılarına faydalı olmakla birlikte; yüzlerdeki sivilce ve kırışıklıklar içinde çok iyi geliyormuş. Hem Ekşidere köyünün mis gibi orman havasını hem de şifalı suları ziyaret etmenizi öneririm.

Makedonya Kralı Büyük İskender’in ünlü seferi sırasında Gönen’den de geçtiğini ve Gönen Çayı üzerinde günümüzde Güvercinli Köprü olarak anılan yapının İskender’den miras kaldığını belirtelim ve   Şehir Parkı içindeki müze’de  tarihi  kalıntılardan bazılarını görmeniz mümkündür.

Gönen, 1953 yılındaki 7.2 şiddetindeki depremle sarsılır ve büyük hasar görür. Hemen hemen bütün binalar yıkılır ve 250 kişi bu depremde can verir. Ama ilçe yaralarını hızla sarmaya başlar. Yeni yerleşim alanları açılır.

Bunlardan biri de kaplıca bölgesi içinde kalan mezarlığın taşınmasıdır. Yerine planlanan, bugünkü dillere destan Şehir Parkı’nın ilk temelleri de o zaman atılır. Asırlık selvi, ıhlamur, yemiş, kestane, çınar, söğüt ağaçları yerlerinde kalır ve yıllar geçtikçe Yeşil Gönen adı bir efsane gibi dilden dile dolanır. Hemen yanı başında İda’nın bağrından kopup gelen Gönen Çayı akar. Tüm termal tesislerin, pansiyonların, eğlence, dinlence mekanlarının ve keyifli yürüyüş yollarının bulunduğu bu alan, eski ruhani yapısını çarçabuk geçmişte bırakır. 

Parkın yapımı sırasında yapılan hafriyat çalışmaları ile Gönen’in tarihinde yepyeni sayfalar açılır. Toprak kazıldıkça Roma dönemine ait mozaikler, yazılı taşlar, sütun başlıkları ve madeni paralar ortaya çıkarılır. Böylece Gönen’in tarihinin milat öncesine kadar uzandığı anlaşılır.

Gönen, tarıma ve hayvancılığa elverişli verimli ovaları ve çeltiğiyle de ayrıca ün salmaktadır. Sanayileşme daha çok tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Süt ve süt ürünleri üretimi yapan fabrikalar ile çeltik ekiminin artmasına paralel olarak kurulan çeltik fabrikaları ilçe ekonomisinin temel taşlarından biri olmuştur.

Türkiye’nin önemli çeltik üretim merkezlerinden biridir. Türkiye ve Gönen denilince akla gelen ilk çeşidin baldo olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bir de Gönen’in baldo pirincinden yapılan  pilavı tadmanızı şiddetle tavsiye ederim.

 

Gönen hakkında biraz da  mevsimsel olarak değinelim. Yılın her mevsimi bol bol yağış alır . Gönen Yeşilliğini buna borçludur. Özellikle ilkbaharda doğa daha bir coşar. Yağışlar ise zaten minerallerle zenginleşmiş toprağına, ilçenin dört bir yanında uzanan geniş ovalarına iyice bereket katar. Yazları sıcak, kışları soğuktur. Kar yağarsa iyi yağar, her tarafı kaplar, üzerindeki yüke dayanamayan ağaçların dallarını bile kırar. Rutubeti ise boldur.

Gönen,Türk edebiyatının önde gelen hikaye yazarlarından Ömer Seyfettin‘in doğum yeridir. Her yıl Mart ayının ilk haftası ”Ömer Seyfettin Kültür Sanat Haftası’‘ olarak kutlanmakta ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Ömer Seyfettin, 1884 yılında Gönen’de doğmuş ve çocukluğunun ilk dönemi Gönen’de geçmiştir. ”ANT” ve ”KAŞAĞI” isimli hikayelerinde Gönen’den hatırında kalan hatıralarını dile getirmiştir.1884’de Gönen’de doğan Ömer Seyfettin, 1920’de sonlanan kısacık yaşamına bir çok eser sığdırmıştır. Bunlar Kaşağı, Yüksek Ökçeler, Gizli Mabet, Beyaz Lale, Yalnız Efe, Pembe İncili Kaftan, Diyet, Forsa, Efruz Bey, Ant ve Falaka bir zamanlar bir solukta okuduğum ve şimdi aklımda kalan eserleridir. Gönen Belediyesi tarafından her yıl  Ömer Seyfettin Hikaye Yarışması düzenlenmektedir.

Her yıl olduğu gibi ;Öğrenciler ve yetişkinler olmak üzere iki kategoride yapılmakta olup,yüksek katılım olmaktadır.

Gönen denilince akla gelen bir diğer geçim kaynağı da İğne Oyası’dır. Gönenli bayanlar için geçim kaynağı ve kazanç kapısı olan iğne oyasına,müşteriler tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir. Bundan dolayı her yıl Gönen’de Oya Çeyiz Fuarı düzenlenir. Bu etkinlik aynı zamanda Gönen’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan 6 Eylül tarihini de içine alması nedeniyle ilçede dolu dolu bir kültür haftası yaşanır. Son yıllarda ”Gönen Oya Pazarı’‘ na alışveriş için gelenler İlçe turizmine hareketlilik getirmektedir.

İğne oyası denilince ilk akla dantel,kasnak nakışları vs. elişleri gelsede iğne oyası denilen sanat sadece iğne ile yapılan ve diğerlerine göre onlarca kat daha zor ve özveri isteyen bir sanattır.


İğne oyası yapılırken göbek dediğimiz merkez kısım tığ ile yapılır ve işçilik yani iğne işçiliği bundan sonra başlar. Etamin iğnesi ve özel oya ipleri kullanılır. İğne oyası desen durumuna göre ip kalınlığı değişmektedir. Göbek ipi kalın geri kalan kısımlar ince iple yapılır.


Bir iğne oyası yapımı 1 gün ile 3-4 ay sürebilmektedir. Kısa süren el işlerine örnek olarak çember oyasını verebiliriz. Daha Uzun sürede biten ise masa örtüleridir ki inanılmaz bir emek ve sabır vardır.

Gönen’in en meşhur caddesi olan banyolar caddesi parka çıkmaktadır. Park da kuş sesleri ve ağaçlar içinde bol oksijen alacağınız ve  çay bahçelerinde çayınızı yudumlayacağınız bir ortam bulunmaktadır.

Gönen’e nasıl gideriz birde ona bakalım. Erdek’ten özel aracınız ile hareket ederek,Edincik köyü üzerinden 30 dk (40km) süren bir yolculukla;Gönen merkeze varabilirsiniz.Ayrıca Erdek otogardan kalkan otobüslerle de ulaşım imkanı var.

Gönen, Çanakkale – Bandırma karayolu üzerinde ve Çanakkale‘ye 145, Bursa ‘ya 150 km. mesafede olup,ayrıca Manyas ve Balya ilçelerine asfalt yol ile bağlıdır. Balıkesir‘e 114 km. Tren seferleri ile İzmir- Bandırma bağlantısı bulunuyor. İstanbul, İzmir ve Bursa‘dan da hava ulaşım olanağı vardır. Gönen Bandırma arası 45 km mesafede olduğundan hızlı feribot ile İstanbul’a da ulaşım çok kısa zamanda yapılabilmektedir.

Gelelim Gönen’in uğramadan dönmeyin diyeceğimiz yerlerine. Gönen tarafına gidince Köy Konağı‘nda kahvaltı yapmadan kesinlikle dönmeyin. Yemyeşil doğa içinde mis gibi temiz havada sizlere  otantik mimari bir yapı hoş geldiniz diyor.

Şelaleler , küçük bir çiftlik , nargilenizi kahvenizi içebileceğiniz bir bölüm, harika manzarası olan bir balkon, çocuklar için park yeri , geniş bir otopark vs. Büyük bir arazi üzerine kurulmuş kocaman bir yapı. dingin ve huzurlu olarak, organik ürünlerle yapılan kahvaltı tartışılmaz mükemmeldi.

Verdiğiniz paraya değecek muhteşem bir doğa manzarası sizi kucakladıktan sonra doğal bir  kahvaltı sunumu sizleri bekler. Masaya ilk çaydanlık gelmekte ve çay hep sıcak tutulmaktadır. Tekerlekli arabayla gelen kahvaltılıklar karnınızdan önce gözünüzü doyurmaktadır. 30 çeşite yakın malzemeyle, paha biçilmez bir doğa eşliğinde,  zengin çeşitli süper bir kahvaltı sizleri bekliyor.Bu arada kahvaltı saati 09:00 – 14:00 arasıdır. 

Ayrıca kebab, pide ve mezeleri de tatmayı ihmal etmeyin.Kesinlikle tavsiye ediyorum tatmadan dönmeyin 🙂

Önerebileceğimiz doğayla iç içe yerlerden bir diğeri de Dereköy Balık Çiftliği. Mis gibi bir atmosferde ağaçlar, kuş cıvıltıları içinde keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz. Daha sonra alabalık çiftliğinde güveç içinde kaşarlı mantarlı alabalık çeşitlerinin lezzetlerini tadabilirsiniz.

     

Gidilecek yerlerden bir diğeri de Gündoğan Korusu.

Biga tarafına giden yoldan devam ettiğinizde Sarıköy‘e gelmeden sağdadır. Ailecek piknik yapmak için gidilecek yerlerin en başında gelir. Koru içinde mangalınızı yakıp, çocuklarınızla top oynayabilir bolca stres atabilirsiniz. Ayrıca Hıdırellez zamanı mutlaka gitmenizi öneririm.

Gelelim biraz da Gönen sokaklarına. İlçenin ana caddesinin adı Hüseyin Tümer dir. iki yetişkin insanın kollarını açarak kucaklayamayacağı kadar genişlikte ve Gönen’in dört bir tarafına yayılmış olan anıt misali çınar ağaçlarından, hatırladığım kadarıyla altı tanesinin bulunduğu bu uzun cadde, Gönen’in cam damarı gibidir.

Gönen çarşısı ve meşhur Salı Pazarı bu cadde ve ona açılan sokaklar ile meydanlar üzerinde kurulur. Bağı, bahçesi, bostanı çok olan Gönen ve çevresinden gelen tazecik sebze ve meyvenin yanı sıra aklınıza ne gelirse bu pazarda alıcısına sunulur.

İpekten pazene çeşit çeşit kumaşlar, iğne ile örülüp dokunmuş oyalar, ayakkabılar, baştan aşağıya sizi giydirecek konfeksiyonlar, tezgahlardaki çeşit çeşit mallar, hayvancılığa özgü koşum takımları, kuzu çanları ve zincir halkalar, bin bir çeşit ip ve halatlar, sonra antikalar, kap-kacaklar, topraktan yapılma saksılar, kurutulmuş gıdalar, baharatlar ve elbette peynirler, yoğurtlar, lorlar, kaymaklar… Her Salı günü, hazırlığı bir gece önceden başlayan tezgahlarında siz alıcılarını bekler.

İlçenin sınırları içinde bir de Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.Gönen Meslek Yüksek Okulu 239.656 metrekarelik arazi üzerinde yapılan Yüksekokul binası 6 bloktan meydana gelmekte olup, Gönen’li sanayici Dursun AKIN tarafından başlangıcında önemli oranda desteklenen Yüksekokul zamanla  Gönen’li hayırseverlerin önemli katkılarıyla modern bir şekilde donatılmıştır. Ayrıca Yüksekokul arazisi üzerinde bir de gölet bulunmaktadır. Okulda Sanal boyutlu bir tur için buyurun link http://gonen.balikesir.edu.tr/gonenmyo3d/sanaltur.swf

 

 Yapmadan Dönmeyin!

-Gönen Kaplıcaları ve Ekşidere Dağ Ilıcası’nda şifa bulmadan,
-Denizkent’te denize girmeden,
-Gönen Mozaik Müzesini görmeden,
-Gönen’in nefis lezzetli yemeklerini tatmadan,

-İlçede Salı günleri kurulan Oya Pazarından iğne oyası ürünlerinden almadan dönmeyin
Festival – Şenlik Ve Önemli Günler

Ömer Seyfettin Kültür ve Sanat Haftası  6-11 Mart

Yörük Şöleni     Haziran Ayı 2. Hafta Sonu

Ulusal Oya ve Çeyiz Fuarı   1-10 Eylül

Güvercin Festivali   Şubat Ayı 2. Hafta sonu

Gönen’in Kurtuluş  Şenlikleri    6 Eylül

Fotoğraflarınızı bekliyoruz.

2 thoughts on “Gönen – Balıkesir

  1. Denizkent üzerine neden yeterince ilgi duyulmuyor, bu gelişme istidadı bulunan beldeye gereken önem verilmiyor ?

    1. Denizkent çok değerli bir sahil beldesi yeni belediye başkanı umuyoruz ki gereken değeri verecektir.Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.