Gazlıgöl -Afyonkarahisar

Şifalı suların cenneti Gazlıgöl.

Afyonkarahisar’ın kuzeyinde il merkezine 20 km mesafede İhsaniye İlçesine bağlı,  sularıyla şifa saçan şirin beldedir.  Gazlıgöl kaplıcaları, fazla miktarda serbest asit karbondioksit ihtiva eden saf kolevi kaynaklar grubundadır. Bu özelliği sebebiyle kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde banyo şeklinde kullanılan en ideal su olarak kabul edilir.

Gazlıgöl Kaplıcalarının suyunun içerisinde; klorür, iyodür, bromür, florür, sülfat, nitrat, nitrit, hidrofosfat, karbonat, bikarbonat ve hidroarsenat gibi mineral, iyon ve gazlar bulunur. Gazlıgöl Kaplıcalarının su sıcaklığı 64 derecedir. Gazlıgöl Kaplıca Sularından doktor tavsiyesiyle içilerek, içine girilerek, soluyarak ve yıkanarak tedavi olunabilir. Su vücutla temas ettiğinde tüm sistemimiz değişmektedir.

Gazlıgöl suyu Eski Tunç çağından beridir şifa dağıtmaya devam eder. Kaplıca’nın suyu zengin radyoaktivite taşımaktadır. İçilmesi durumunda cilt hastalıkları ( egzama,sedef,akne) mide ağrılarına,karaciğer,mesane yolları,safra kesesi ve böbrek taşları gibi hastalıklara şifa dağıtmaktadır. Suyun faydaları saymakla bitmiyor. Kalbin rahat çalışması ve damar sertliğinin giderilmesine olumlu etkilerinin yanında tansiyon düşürücü özelliği de vardır. Banyo yapılması durumunda, her çeşit romatizma,nevralji ( sinirsel rahatsızlık ve ağrı) ,bağırsak spazmlarının tedavisi,kireçlenme,kemik rahatsızlığı, hemoroid  ( mayasır,basur ) idrar yolları iltihabı ve kadın hastalıkları (meme kanseri, rahim ağzı kanseri, adet bozuklukları) için etkilidir.

Bir de Gazlıgöl kaplıcalarının tarihine bakalım.Efsane’ye göre Kral Midas‘ın kızı Suna‘nın vücudun da çıbanlar çıkmaktadır. Bu çıbanların hiç bir şekilde tedavisi bulunmamaktadır. Suna Kral’ın adamlarıyla şifa bulmak,  tedavi olmak amacıyla her yeri dolaşıyormuş. Kaplıca’nın olduğu bölgeden geçerlerken burada bulunan çamurlu sudan içip uyuyakalmış. Uyandığında çıbanlarının kurumaya başladığı ve ağrılarının geçtiğini hissetmiş. Bunu duyan Kral Midas emir vererek oraya kaplıca yaptırmış.  Kaplıca’nın ta o yıllardan beri olduğu sanılmaktadır. Linkten videosunu izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=9nhl7c3nde8

Gazlıgöl’ e nasıl gidebilirim derseniz bir de o konuya değinelim.

Gazlıgöl’e ulaşım kolay sağlanmaktadır. Hem karayolu (Afyonkarahisar-İhsaniye)   hem demiryolu  ( Afyonkarahisar-Eskişehir ) hem de hava yoluyla (Zafer Havalimanı-Afyonkarahisar) ulaşım imkanları mevcuttur. Kara yoluyla gelmek istediğinizde Afyonkarahisar terminal’inde inip Gazlıgöl minibüslerine bindiğinizde sizi Gazlıgöl merkez de bırakacaktır. Trenle gelmek istiyorum diyenler içinse Eskişehir garından Afyonkarahisar merkez otobüs’üne binip Gazlıgöl minibüslerini kullanıp merkez’e ulaşabilirsiniz. Gazlıgöl’e uçakla gelmek isteyenler için ise, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkan uçakla Zafer Havalimanı’na gelebilir. Oradan da Afyonkarahisar terminalinden minibüsle Gazlıgöl’e geçebilirsiniz. Zafer Bölgesel Havalimanı Afyon, Kütahya ve Uşak illerinin ortak kullanımı için yapılmıştır.

Gazlıgöl’ün sadece hamamı değil, mineralli suyu da önemli bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Türkiye’nin şişelenmiş en eski maden suyu Kızılay Maden Suyu 1877’den beri Gazligöl de faaliyet göstermektedir. Maden suyu ile ilgili Osmanlı kaynaklarındaki ilk belgeye 1877 yılında rastlanmış ve belgede maden suyu “ Karahisar Ekşi Su Madeni” olarak belirtilmiştir. O dönemde “ Ekşi Su” olarak bilinen maden suyu, Belçikalı bir hekimin, böbrek rahatsızlığı ve sindirim problemi olan 2. Abdülhamit Paşa’ya tavsiye etmesi ve padişahın bu suyu kullanarak sıkıntılarının geçmesi ile önem kazanmıştır. Maden suyunun ilk tahlili, 1903 yılında padişahın emri ile Tıbbiye Mektebi öğretmenlerinden Kimyager Ali Rıza Bey tarafından yapılmıştır. 1900 yılında Paris’te yapılan madensuları yarışmasında Karahisar Maden suyu altın madalya kazanmıştır.  Günümüzde Gazlıgöl de Karahisar Maden Suyu’nun bulunduğu bölgede ağaçlık alanlarla göz dolduran ve insanlarımızın hem termal tedaviden yararlanabilecekleri hem de maden suyundan istifade edebilecekleri tesisler ve oteller mevcuttur. Kaynak: Hasan Özpunar Taşpınar Dergisi (Aralık 2012)

Gazlıgöl’de şifalı suların aktığı Çeşmeler bulunmaktadır. Hem soğuk hem de sıcak suyundan içilmektedir. Sulardan içmeden önce lütfen üzerindeki tabelada yazan sağlık uyarılarını dikkate alınız. Termal su içme tedavisi ılık şekilde içilmesi halinde ağrılı ve spazmlı mide rahatsızlıklarına,karın ağrısı,safra yolları ve bağırsak spazmı ağrılarına iyi gelmektedir. Çeşmelerden akan su bildiğin kızılay maden suyu. Bizzat denedim.

       

Gazlıgöl’e girdiğinizde Yunus Emre Restoran ve Çay Bahçesi karşılar sizi. Burada yemeğinizi yedikten sonra temiz havanın keyfini çıkarıp,çayınızı yudumlayabilirsiniz. Merkez’e doğru ilerlediğinizde sağ tarafta rahatça piknik yapıp,çocuklarınızı oynatabileceğiniz geniş alana yayılmış Gazlıgöl Parkı vardır.

Gazlıgöl’de halkın şivesi (Afyon şivesi) oldukça eğlencelidir. Gelivecem,gegali vb. konuşma tarzıyla bizi bizden aldı,çok tatlılar. Dükkanlarda ve köylü teyzelerin tezgahlarında organik yumurta,köy ekmeği,tereyağı,süzme yoğurt,haşhaş onların değimiyle haşgeş ve organik sebzeler satılır. Tezgahlarda teyzeler sıcak sıcak haşhaşlı, peynirli,otlu,patatesli ve sade ekmek satarlar ki kesinlikle deneyin derim tadı çok güzeldi. Resmen damağımızda kaldı tadı 🙂

 

Pazar günleri Gazlıgöl pazarı kurulmaktadır. Pazar da her türlü yiyecek,içecek,organik köy ürünleri ve giyim eşyaları satılmaktadır. Pazarın sonunda kapalı alanda süzme yoğurt,peynir,yumurta,tereyağı,tavuk,kaz vb. doğal ürünler satılmaktadır.

 

Merkez de belediye hamamının hemen sağında kurulmuş standlar bulunmaktadır. Burada ki hediyelik eşyalar,hamam da ihtiyaç olacak malzemeler (havlu,kese,şampuan vb.) kozmetik ürünleri,oyuncaklar ve kıyafetlerin satıldığı tezgahlardan sevdikleriniz ve kendiniz için alışveriş yapabilirsiniz. Müthiş bir termal turizm potansiyeli olmasına rağmen daha iyi değerlendirilebilir. Binlerce yerli ve yabancı turist Gazlıgöl’ geliyor. Biraz daha cazip hale getirilirse sayı daha da fazla artacaktır.

 

İstanbul’dan hızlı trenle başlayan Gazlıgöl yolculuğumuz müthiş geçti.Burada stresimizi,yorgunluğumuzu ve kirlerimizi bırakarak tekrar evimizin yolunu tutuyoruz. Ama tekrar geleceğiz bayıldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.