Breaking News

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali

Temmuz 1 @ 08:00 - Temmuz 7 @ 17:00

658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali 01-07 Temmuz 2019 tarihlerinde Edirne Sarayiçi Er Meydanı’nda düzenlenecek.

UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali çoşkuyla beklenmektedir. Başlangıcı Edirne’nin fetih tarihi olan 1361 yılı olarak kabul edilen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri yüzyıllarca kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze ulaşan büyük bir spor ve kültür etkinliğidir.
Tamamen Türklere özgü olan yağlı güreşin tarihi daha eskilere, doğudan batıya göç eden Türklerin Bizanslılarla karşılaşmalarına dayanır.

Belediye Encümen Kararı’yla 2019 yılında düzenlenecek olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin tarihinin belirlendiğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Birçok medeniyeti içinde barındırmış, birçok farklı kültürü kendi içinde harmanlamış; barışın, hoşgörünün, huzurun ve güvenin başkenti Edirne’de, dünyanın en köklü organizasyonlarından olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’ne 658. kez ev sahipliği yapacağız. 658 Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin festival kısmının 01-07 Temmuz tarihlerinde; güreş kısmının ise 5-6-7 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek. Kırkpınar; bir kez daha kıran kırana güreşlere ev sahipliği yapacak; pehlivanlar altın kemer için mücadele edecek. Bu önemli organizasyona şimdiden tüm güreşseverleri davet ediyorum ” dedi.

Kırkpınar, Türklerin Rumeli’ye geçişi ile gelişti ve günümüze  ”Yaşayan En Eski Spor”  geleneği olarak ulaştı.
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, UNESCO Soyut Dünya Kültür Mirası listesine kabul edilmesiyle birlikte önemi daha da artmıştır.

 

Detaylar

Başlangıç:
Temmuz 1 @ 08:00
Bitiş:
Temmuz 7 @ 17:00
Etkinlik Kategori:
,
Etkinlik etiketleri:

Mekan

Edirne Sarayiçi Er Meydanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.