4.Boyoz Festivali 2018

Şuan İstanbul’da ikamet eden İzmirli bir muhasebeci olarak boyoz ve yumurta burnumda tüttü olsa da beş tane yesem diyerek iç geçiriyor ve yazımı yazmaya başlıyorum.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde ve Radyo Romantik Türk işbirliğiyle 30 Nisan pazar günü saat:11:00 de Alsancak Gündoğdu Meydan‘ında dördüncüsü düzenlenecek olan Boyoz Festivali’ne her geçen yıl ilgi ve katılım artmaktadır.

Festival boyunca on binlerce boyoz, yumurta, peynir ve çay ikramları ücretsiz olarak sunulacak olup, ‘“Boyoz Yeme Yarışması” düzenlenecektir. Kadın ve erkek olmak üzere iki farklı kategoride düzenlenecek yarışmada birincilere sürpriz ödüller verilecek. Radyo Romantik Türk DJ müzik performansı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Pop Orkestrası konseri ile İzmirliler, hem tadını hem de eğlencesini unutamayacağı bir şenlik yaşayacak.

İzmir damak tadı ile özdeşleşmiş, mayasız bir hamur işi. Rivayete göre, İzmir’de ilk boyozu Boyozcu Avram Usta yapmış, o öldükten sonra İzmir’de boyozlar ‘Avram Usta’nın boyozu’ adı altında satılmıştır. Öncelikle hamur yoğrulup top şeklinde 2-3 saat tavada dinlendirilir. Daha sonra elle tabak genişliğinde açılıp bir süre daha dinlendirilen hamur, daha sonra yine elle sallanır ve tekrar açılır ve rulo yapılıp 1-2 saat daha dinlendirilir. Kulak memesi kıvamında kopma noktasına geldiğinde tavalara sıralanır ve küçük toplar halinde kesilerek yarım saat ile bir saat arasında nebati yağ içinde bekletilir. Çok yüksek ateşte tepsi ile fırınlanmadan önce kat kat, ipince açılmış olan milföy yufkanın arasına içlik malzemesi (peynir, ıspanak vs.) konur. Ticari satılan boyozlar boş olarak yapılırsa da gerçek boyoz boş yapılmaz. Hamurun özelliği un, çiçek yağı ve tahin karışımı ve tuzlu olmasıdır.

One thought on “4.Boyoz Festivali 2018”

  1. Boyoz Festivali marka tescili Radyo Romantik Türk’e aittir. 3. Boyoz Festivali Radyo Romantik Türk öncülüğünde yapılmış olup, en büyük tanıtımı da Radyo Romantik Türk yapmıştır. Bu hususu İzmirliler çok iyi bilmektedir. 4. Boyoz Festivali ise 29 Nisan Pazar günü Radyo Romantik Türk ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.