2018 Las Fallas

Mart ayında gidebileceğiniz en iyi festivallerden biri olan Las Fallas İspanyolların en ateşli festivallerinden biri olarak sizleri Valencia’ya davet ediyor. On binlerce katılımcının akınına uğrayan çılgın festival bu yıl 15 Mart – 19 Mart 2018 tarihleri arasında kutlanacak.

Festival öncesi haftalarda şehrin farklı yerlerinde her biri farklı bir tema üzerine kurulu olan kuklalar sergilenmektedir. Bu kuklalara  “falla” denilmektedir. Sayıları 800’e kadar ulaşan, uzun uğraşlar sonucu yapılan bol hiciv, mizah, politik ve sosyal eleştiriler içeren dev kuklalar tasarlanır ve bunlar sokak aralarında sergilenir. Falla’ların büyüklüğü ayrılan bütçenin durumuna göre değişmektedir; zira yapımı yüz binlerce euro’yu bulanları vardır. Ayrıca her dev kuklanın önünde çocuklar için yapılmış olan “fallas Infantiles” denilen çocuk kuklalar yer almaktadır. Her mahallenin kuklası farklıdır.

 

  • Las Fallas Festivalden geriye kalanlara las-fallas-2018-festivalinden-geriye-kalanlar yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Peki festival sonunda ne mi oluyor? Son gece büyük zahmetlerle yapılan dev kuklalar “la crema” denilen törenle yakılıyor, inanılır gibi değil! Bu büyük festivalin ertesi sabahı ise önceki geceden ya da günlerden eser kalmıyor; her yer tertemiz ve şehre tam bir sakinlik hâkim oluyor.

  • Las Fallas Festivalden geriye kalanlara las-fallas-2018-festivalinden-geriye-kalanlar yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Las Fallas Programı

15 Mart : Valencia’nın Plaza del Ayuntamiento’sunda saat 14: 00’de bebeğin fallas ve mascletà’nın bitkisi.

16 Mart : Valencia’daki Plaza del Ayuntamiento’da saat 14: 00’teki tüm büyük kusurların ve maskotların teslimi.

17 Mart : Valencia Belediye Sarayı meydanındaki mascletà saat 14: 00’da Valencia Desamparados’unun Virgin’e Fallas 2018 teklifinin ilk günü .

18 Mart : Mascletà Valencia Belediye Sarayı Meydanı’nda saat 14: 00’de Fallas 2018’in Virgen de los Desamparados de Valencia’ya sunulmasının ikinci günü .

19 Mart : Valencia Belediye Sarayı meydanındaki mascletà saat 14: 00’da Bütün hataların kreması.

 

  • Las Fallas Festivalden geriye kalanlara las-fallas-2018-festivalinden-geriye-kalanlar yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.